1 1 1 1 1

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شیعه معتقد است؛ حُسن و قبح ذاتی است. یعنی در ذات هر فعلی آمده که خوب است یا بد. اگر آن فعل خوب بود اراده خداوند به آن تعلق می‌گیرد اما اگر آن فعل بد بود اراده خداوند به آن عمل تعلق نمی‌گیرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند فاعل کارهای خوب و حسن است

در آخرین جلسه سلسله درس گفتارهای عقاید امامیه موضوع عدل را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
خدا صفات بسیاری دارد اما از میان صفات الهی صفت عدل جز اصول اعتقادی ما شده است. این صفت در اصول اعتقادی شیعه مطرح است و دیگر فرق اسلامی مانند اهل سنت صفت عدل جزئی از اصول عقایدشان نیست.
بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) بحث کلامی در جامعه مسلمین شکل می‌گیرد با این عنوان که حسن و قبح شرعی یا ذاتی یا به تعبیری عقلی است.
در یک تقسیم‌بندی کلی افعال انسان یا حُسن (خوب) است یا قبیح (بد).
در زمان حضرات معصومین (ع) اهل سنت شامل دو فرقه اشاعره و معتزله بودند البته معتزله در مواردی به شیعه نزدیک‌تر بود.
قائلان به مکتب کلامی اشاعره (در حال حاضر قالب اهل سنت بر این مکتب هستند) معتقدند‌ حسن و قبح یک فعل شرعی است و خداوند آن را تعیین می‌کند. آن‌ها بر این عقیده‌اند که هر کاری خداوند انجام دهد حُسن است. به طور مثال اگر خداوند یزید را در قیامت وارد بهشت کند پس کاری حسن است. این عقیده بدون شک اشتباه است.
درحالی که شیعه و معتزله در مقابل این نظر اشعریون معتقدند اراده خداوند بر انجام کارهای حُسن است اما این شامل همه کار‌ها نیست.
اشعری مذهب‌ها معتقدند حتی اگر خداوند وعده‌اش را زیر پا گذارد، کار حسن انجام شده است. اشعریون براساس ادله نقلی به این نتیجه رسیده‌اند که خداوند هر کاری انجام می‌دهد، حسن است.
شیعه و معتزله دوجریان عقل گرای اسلام هستند که با این عقیده مخالفند چراکه براساس عقیده اشاعره خداوند ظلم هم می‌کند درحالی‌که اینگونه نیست و این موضوع از لحاظ عقلی قابل قبول نیست. از همین‌رو شیعه بر اصل عدل معتقد است و در حقیقت این اعتقاد شیعه در مقابل اعتقاد اشاعره است.
شیعه معتقد است؛ حُسن و قبح ذاتی است. یعنی در ذات هر فعلی آمده که خوب است یا بد. اگر آن فعل خوب بود اراده خداوند به آن تعلق می‌گیرد اما اگر آن فعل بد بود اراده خداوند به آن عمل تعلق نمی‌گیرد.
ملاک تشخیص حب و قبح، عقل است. شعیه نیز حسن و قبح را ذاتی یا عقلی می‌داند و معتقد است شریعت و دین به کارهایی که حسن است تعلق می‌گیرد نه اعمالی که قبیح است.
عقل سلیم معتقد است ظلم بد است وقتی عقل می‌گوید ظلم بد است پس ظلم حسن نیست و قبیح است. براساس تشخیص عقل بشر ذات ظلم قبح دارد بنابراین اراده خداوند به ظلم تعلق نمی‌گیرد.
از سوی دیگر شکر منعم واجب است. همه عقلای بشر معتقدند اگر کسی خدمتی انجام داد باید از او تشکر کرد. بنابراین وقتی فعلی به تشخیص عقل حُسن باشد اراده خداوند هم به آن حسن تعلق می‌گیرد.
بنابراین طبق اعتقاد شیعه خداوند متعال فقط کارهای حُسن و خوب انجام می‌دهد.
شر در عالم مطلق نیست، پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «کُلُّ مَولودٍ یُولَدُ على الفِطرَةِ، و إنّما أبَواهُ یُهَوِّدانِهِ و یُنَصِّرانِهِ /هر مولودى بر فطرت (توحید)‌زاده مى شود و این پدر و مادر او هستند که وى را یهودى و نصرانى بار مى آورند.»
فطرت شامل عقل نیز می‌شود. همه انسان‌ها در ابتدای تولد عقل دارند که به مرور رشد پیدا می‌کند از یک زمانی عقل در انسان جهت‌دارمی‌شود اگر عقل در معرض تربیت باشد تبدیل می‌شود به عقل سلیم مانند دیگر المان‌ها و فاکتورهای فطرت که اگر در به درستی تربیت و رشد یابد، انسان را به سعادت می‌رساند.
امام علی (ع) نیز می‌فرمایند: کار پیامبران این است که عقل‌ها را اثاره کنند یعنی عقل‌ها را رشد دهند.
در روایات آمده است؛ «اَلْعَقْلُ مَا عُبِدَ بِهِ اَلرَّحْمَنُ» اگر عقل انسان را به سوی بندگی خداوند سوق دهد عقل اثاره شده است اما اگر انسان را به سوی خدا نبرد دیگر عقل نیست بلکه مکر، سیاست (دوز و کلک) است.
از همین رو امام کاظم (ع) در روایتی می‌فرمایند: «إِنَّ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حُجَّتَیْنِ حُجَّةً ظَاهِرَةً وَ حُجَّةً بَاطِنَةً فَأَمَّا الظَّاهِرَةُ فَالرُّسُلُ وَ الْأَنْبِیَاءُ وَ الْأَئِمَّةُ ع وَ أَمَّا الْبَاطِنَةُ فَالْعُقُول‌/همانا برای خداوند بر مردم دو حجّت است، حجّت آشکار و حجّت پنهان، امّا حجّت آشکار عبارت است از: رسولان و پیامبران و امامان; و حجّت پنهانی عبارت است از عقول مردمان.»
عقل حجت خدا در باطن ماست همانطور که امام حجت خدا در ظاهر است. همانطور که در ظاهر امام تقلبی هم وجود دارد عقل تقلبی نیز در درون انسان به مکر و حیله و نیرنگ تبدیل می‌شود.
اما آنچه که مهم است این است که عقل و امام یکدیگر را کامل می‌کنند. برای شناخت امام حقیقی از عقل کمک گرفته می‌شود و برای تشخیص عقل سلیم از امام راهنمایی می‌گیرید.
فَبَعَثَ فیهِمْ رُسُلَهُ وَ واتَرَ اَلَیْهِم! وَ یُثیرُوا لَهُمْ دَفائِنَ العُقُولِ‌ و پیامبرانش را به دنبال هم به سوى آنان گسیل داشت و نیروهاى پنهان عقول آنان را بر انگیزانند
عقل دو بعد مثبت و منفی دارد. بعد مثبت عقل آن بعدی است که انسان را به سعادت می‌رساند و در اسلام به آن تاکید شده است.

 

این مطلب را برای دوستان خود بفرستید

شما مجوز مشاهده نظرها را ندارید

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سلسله درس گفتارهای عقاید امامیه

اولین جلسه از سلسله درس گفتارهای عقاید امامیه

در باب فضیلت و ضرورت برگزاری جلسات هفتگی، شواهدی از قرآن و روایات می‌توان یافت که بر اساس آن این نتیجه به دست می‌آید که برقراری این جلسات، عمل به دستور خداوند و ائمه معصومین (ع) است.مرحوم قاضی(ره) فرمودند: در مستحبات عزاداری و زیارت سیدالشهداء مسامحه ننمایید و روضه هفتگی ولو دو یا یک نفره باشد، اسباب گشایش امور است.

دومین جلسه از سلسله درس گفتارهای عقاید امامیه

عقیده از ریشه (ع ق د) یعنی گره زدن محکم و سخت شدن. لذا عقیده آن چیزی است که در وجود شما با جان و دلتان گره خورده است و سفت و سخت در وجود شما شده است و با علم متفاوت است. این معنی عقیده از جهت لغوی است. یعنی یک چیز را می‌دانیم ولی به آن عقیده نداریم پس علم با عقیده دو چیز متفاوت است. امکان دارد علمی به عقیده تبدیل بشود  و امکان دارد نشود…

سومین جلسه سلسله در س گفتار عقاید امامیه/// علم اسلامی چیست؟

در جلسه پیش سئوالی مطرح شد مبنی بر اینکه در آیات و روایات تأکید بر علم شده است حال منظور از این علم چیست؟ آیا اگر علم حوزوی و فقه و دین را فرا بگیریم عبادت است و طبق فرمایش حضرات معصومین(ع) است یا یادگیری هر علمی دستور دین است؟

چهارمین جلسه از سلسله درس گفتارهای عقاید امامیه///کیفیت کسب عقائد

کیفیت کسب عقائد
به نقل از سایت روضه الشهداء:
عقاید را باید یاد گرفت، شنید و بعد فهمید. تفاوت کوچکی در مسائل ریز اعتقادی با احکام است. در زمینة کلیات، مثل توحید و نبوت و… باید خودتان به آنها برسید. در این زمینه می توان از ادله ای مانند برهان نظم، برهان فطرت، برهان صدیقین و … بهره برد. ولی قبول این موضوع نباید مبنایش بر تقلید باشد. در احکام شما الان قبول کردید که نماز مغرب سه رکعت است، دلیل همة شما هم تقلید است .

پنجمین جلسه از سلسله درس گفتارهای عقاید امامیه///اهمیت عقائد، قسمت اول

اهمیت عقائد، قسمت اول
به نقل از سایت روضه الشهداء:
در این بخش دو بحث مطرح می شود، کسی که حقیقت را تکذیب می کند و به تبع آن به دستورات خدا عمل نمی کند و دیگری کل دین ،خدا ،پیغمبر را تصدیق می کند، ولی نفس بر او غلبه کرده گناه هم می کند، این دو، اصلاً با هم قابل مقایسه نیستند و در لسان قرآن و روایات بسیار متفاوتند، ….

ششمین جلسه از سلسله درس گفتارهای عقاید امامیه///اهمیت عقائد، قسمت دوم

اهمیت عقائد، قسمت دوم
به نقل از سایت روضه الشهداء:
در اهمیت عقاید در قیامت بحث شفاعت مطرح می شود که بطور اختصار و اجمال به آن می پردازیم و در آینده این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم و ادله آن را بیان می کنیم.شفاعت پیش شرطهایی لازم دارد که یکی از آنها صحیح بودن اعتقادات است یعنی در قیامت می گویند این فرد عمل درستی ندارد اما اعتقاداتش صحیح است و در مسیر مستقیم است و قابلیت شفاعت را پیدا می کند…