1 1 1 1 1

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اکنون که با وقوع انقلاب مبارک اسلامی، امکان جبران فاجعه و برون رفت از بن بست و استیصال پدید آمده، جا دارد دست از توهم قدیم برداشته شود و نغمه ناموزون جدایی علم از دین شنیده نشود. . . .

اکنون که با وقوع انقلاب مبارک اسلامی، امکان جبران فاجعه و برون رفت از بن بست و استیصال پدید آمده، جا دارد دست از توهم قدیم برداشته شود و نغمه ناموزون جدایی علم از دین شنیده نشود.

به گزارش خبرگزاری مهر،  آیت‌الله سیدمحمد قائم‌مقامی استاد حوزه و دانشگاه در کانال شخصی‌اش یادداشتی با عنوان «نغمه ناموزون» را در نقد سخنان رضا داوری‌اردکانی نوشته است که مشروح آن در ادامه می‌آید:

آقای رضا داوری اردکانی رئیس محترم فرهنگستان علوم اخیراً در اظهار نظری عجیب در موضوع «ارتباط میان علم و دین» فرموده‌اند: ماهیت علم با دین متفاوت است و علم، اساساً و ذاتاً نمی‌تواند متصف به وصف دینی شود، مگر در آنجا که موضوع و مسائلش به طور خاص، دین باشد، مانند علم فقه و اصول و تفسیر و حدیث و کلام و به تعبیر ایشان حتی فلسفه اسلامی و اما سایر علوم هر کدام موضوع و مسائل خاص خود را دارند و ملاک صحت و عدم صحت آن‌ها مراعات روش مقرر در آن علم‌هاست.

از آنجا که ما نمی‌دانیم ایشان بر مبنای چه تعریفی از علم و دین، این دو را از یکدیگر متفاوت می‌دانند، جا دارد از ایشان پرسش کنیم که به نظر جنابعالی مقولات دیگری همچون سیاست، اقتصاد، فرهنگ، هنر و به طور کلی دنیا، آیا می‌توانند به وصف دینی بودن متصف شوند یا خیر؟ حال می‌توانیم این گونه فرض کنیم که پاسخ ایشان به پرسش فوق از دو حال خارج نیست، یا می‌فرمایند: بله! سیاست و اقتصاد و فرهنگ و هنر و دنیا می‌تواند متصف به وصف دینی شود و اساساً فلسفه دین و قیام انبیا و فلسفه اصلی انقلاب اسلامی و نظام اسلامی نیز همین است، لکن مقوله علم، متفاوت است و علم را غیر از آنجا که موضوع و مسائلش به صورت خاص دین است، نه می‌توان دینی دانست و نه غیر دینی.

پاسخ دیگر به پرسش فوق این است که به سیاق متفاوت دانستن علم با دین، بفرمایند: بله! این مقولات نیز با دین متفاوت است و هر کدام موضوع و مسائل و مبانی و روش‌های خاص خود را دارند و نمی‌توان سیاست و اقتصاد و فرهنگ و هنر و به طور کلی دنیا را که به نص سخن خداوند، ذاتش لهو و لعب است، متصف به وصف دین که ذاتش ذکر و فکر است، نمود و بر مبنای این دیدگاه تنها چیزی که میتواند متصف به وصف دینی باشد، خود دین است و لا غیر. اگر پاسخ ایشان این گونه باشد ما را با ایشان سخنی نیست و جز افسوس و اندوه واکنش دیگری نخواهیم داشت.

این مطلب را برای دوستان خود بفرستید

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
توزیع  ۳۲۰ پرس غذای گرم(چلو جوجه کباب) طبخ و به دست خانوادهای محترم و بزرگوار نیازمند استان تهران
درسگفتار آزادی و علوم انسانی برگزار می‌شود
آیت‌الله سیدمحمد قائم‌مقام | جدایی علم از دین، «نغمه ناموزون» است

عقاید امامیه

توزیع  ۳۲۰ پرس غذای گرم(چلو جوجه کباب) طبخ و به دست خانوادهای محترم و بزرگوار نیازمند استان تهران

توزیع ۳۲۰ پرس غذای گرم(چلو جوجه کباب) طبخ و به دست خانوادهای محترم و بزرگوار نیازمند استان تهران

۳۲۰ پرس غذای گرم(چلو جوجه کباب) طبخ و به دست خانوادهای محترم و بزرگوار نیازمند استان تهران ( شهریار،ورامین،مهرآباد جنوبی) رسید .

عنوان مطلب نمونه 8

عنوان مطلب نمونه 8

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط . .

اینفوگرافی/ پیاده روی اربعین

اینفوگرافی/ پیاده روی اربعین

اینفوگرافی پیاده روی اربعین رو از اینجا دریافت کنید.

اسناد وارده در کتب حدیثی مبنی بر شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام در روز ۷ ماه صفر

اسناد وارده در کتب حدیثی مبنی بر شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام در روز ۷ ماه صفر

اسناد وارده در کتب حدیثی مبنی بر شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام در روز ۷ ماه صفر

رسانه های تصویری