اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

عقاید امامیه

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 99

حجت الاسلام طباطبایی: در خوشی ها و سختی ها نعمت های خدا را بر زبان بیاوریم مطلب ویژه


این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مراسم عزاداری ایام فاطمیه با سخنرانی حجت الاسلام سید علی نقی طباطبایی و مداحی ذاکرین اهل بیت علیه السلام حاج آقا عسگری، دکتر حسین محمدی فام در هیئت روضه الشهدا برگزار شد.

وارث: مراسم عزاداری ایام فاطمیه با سخنرانی حجت الاسلام سید علی نقی طباطبایی و مداحی ذاکرین اهل بیت علیه السلام حاج آقا عسگری، دکتر حسین محمدی فام در هیئت روضه الشهدا برگزار شد.

در ادامه متن سخنان حجت الاسلام طباطبایی را می خوانید:

قال الله تبارک و تعالی " نُورٌ مِنْ نُورِي أَسْكَنْتُهُ فِي سَمَائِي خَلَقْتُهُ مِنْ عَظَمَتِي؛ نور فاطمه از نور من است و من در آسمان ها برایش جایگاه قرار دادم و از عظمت خودم او را آفریدم." خدا این نور را به حضرت محمد صلوات الله علیه هدیه داد.

اگر ما از شخصیت این بزرگواران می گوییم به این خاطر است که ایشان را بشناسیم. خدا وقتی ما را خلق کرد، با دو مشخصه خلق کرد. ما را عاشق و عابد خلق کرد و مهم این است که عاشق و عابد چه کسی باشیم.

اگر وجود مبارکی در دل ننشیند، آنوقت این دل محبت را گدایی می کند. در مورد دو شخص، تمامی ائمه اطهار علیه السلام با شنیدن نام آن دو شخص تمام قد می ایستادند. روزی امام صادق علیه السلام به دیدار یکی از دوستانشان رفتند و آن مرد گفت صاحب دختر شدم. حضرت علیه السلام سه مرتبه فرمودند: دختر خوب است و پرسیدند نام او را چه گذاشته ای؟ آن مرد گفت: "فاطمه". حضرت علیه السلام ایستادند و 3مرتبه گفتند: فاطمه. مبادا به او بی احترامی کنی!

یکی نام حضرت زهرا سلام الله علیها و دیگری نام امام زمان علیه السلام است که با شنیدن این دو نام ائمه اطهار علیه السلام تمام قد و به احترام می ایستادند.

3 شخصیت بودند که بسیار به حضرت محمد صلوات الله علیه شبیه بودند. یک نفر حضرت زهرا سلام الله علیها بودند که سلمان می گوید: ایشان حتی راه رفتنشان هم وقتی به سمت مسجد می رفتند، بسیار شبیه حضرت محمد صلوات الله علیه بود. فرد دیگر حضرت علی اکبر علیه السلام بودند و دیگری امام زمان علیه السلام. در روایت داریم که نام و کنیه امام زمان علیه السلام هم نام پیامبر صلوات الله علیه السلام است و چهره شان نیز شبیه چهره پیامبر صلوات الله علیه است.

ما به دور هم جمع می شویم تا ائمه اطهار علیه السلام را بشناسیم. خدا در حدیث قدسی خطاب به حضرت داود علیه السلام می فرماید: " من طلبنی وجدنی و من وجدنی عرفنی و من عرفنی احبنی و من احبنی عشقنی و من عشقنی قتلته و من قتلته فعلی دیته و من علی دیته و انا دیته؛ ای داود آن کس که مرا طلب کند، من را می یابد و آن کس که مرا یافت، من را می شناسد و آن کس که مرا شناخت، من را دوست می دارد و آن کس که مرا دوست داشت، به من عشق می ورزد و آن کس که به من عشق ورزید، من نیز به او عشق می ورزم و آن کس که من به او عشق ورزیدم، او را می کشم و آن کس را که من بکشم، خونبهای او بر من واجب است و آن کس که خونبهایش بر من واجب شد، پس خود من خونبهای او می باشم." السلام علیک یا ثار الله و بن ثاره...

نتیجه محبت می شود اطاعت و عبد می شود. مقام عبودیت مقامی است که پیامبر اولوالعزم خداوند حضرت موسی علیه السلام را به زانو در می آورد. حضرت موسی علیه السلام از حضرت خضر علیه السلام پرسیدند که چگونه به مقام عبودیت رسیدی؟ حضرت خضر علیه السلام فرمودند: با ترک گناه.

این مجالس که می آیید، تصمیمی بگیرید دیگر گناه نکنید. اگر راه هدایت برای ما باز شده است، اینطور نیست که ما خواسته باشیم بلکه خدا خواسته است.

گاهی از خدا حاجتی می خواهیم و خدا به ما نمیدهد چون خیر ما را در ندادن، می داند و پذیرفتن این امر ما را به مقام رضا و عبودیت می رسیم.

ما خودمان دستانمان را به سمت خدا بالا برده ایم و گفته ایم: "خدایا توفیق طاعت خودت را روزی ما بگردان" خدا هم این توفیق را به ما داده است و راه هدایت را برای ما باز کرده است.

حضرت زهرا سلام الله علیها در آن وضعیت بیماری با پهلو و بازو شکسته وقتی به مسجد می روند تا خطبه بخوانند، می فرمایند: " اَلْحَمْدُلِلَّهِ عَلي ما اَنْعَمَ، وَ لَهُ الشُّكْرُ عَلي ما اَلْهَمَ" خدا را با تمام نعمتهایش شکر کرد.

در کاخ شام ابن زیاد ملعون به حضرت زینب سلام الله علیها می گوید: دیدی خدا با شما چه کرد؟ حضرت زینب سلام الله علیها می فرمایند: " ما رأیت الا جمیلا "

اینها همه از مصادیق عبودیت و بندگی است. چرا ما در خوشی ها و سختی نعمت های خدا را بر زبان نمی آوریم؟ روایت داریم که در خوشی ها و ناراحتی ها به قبرستان بروید. در خوشی ها مغرور نشوید و در ناراحتی ها و سختی ها به یاد این بیفتید که هنوز زنده اید و فرصت دارید و شکر خدا را به جا آورید.

شیخ مرتضی حائری می گوید خواب پدر آقا شیخ عبدالکریم حائری را دیدم(ایشان موسس حوزه و کسی است که با امام زمان علیه السلام در ارتباط بودند) می گوید به ایشان گفتم دلت می خواهد زنده بشوی؟ ایشان گفتند مرگ خیلی سخت است (در روایت داریم که وقتی امام زمان علیه السلام ظهور می کنند و بالای سر قبر شیعیانشان می آیند و جز شهدا کسی نمی آید و بقیه می گویند دیگر تحمل مرگ را نداریم!) اما دوست دارم یکبار دیگر زنده بشوم و بروم مشهد. نمی دانی وقتی امام رضا علیه السام آمدند بازدید من، چه لذتی داشت! در دنیا نمی گنجد که دیدن امام رضا علیه السلام یعنی چه؟! امام رضا علیه السلام اینقدر سخاوتمندانه اینجا هستند.

در ادامه این مراسم؛ ذاکرین اهل بیت علیه السلام حاج آقا عسگری، دکتر حسین محمدی فام به روضه خوانی پرداختند.

 

 

گزارش تصویری سایت وارث از این مجلسنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جوملا فارسی