مصاحبه خبرگزاری فارس با حسین محمدی فام در خصوص دحوالارض مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

1

خبرگزاري فارس: روز «دحوالارض» علاوه بر روز بسط خاك زمين، روز انتشار رحمت الهي بر خلايق و بهانه‌اي براي رجوع و بازگشت مجدد بندگان به درگاه رحمت الهي است. حسين محمدي‌فام در گفت‌وگو با خبرنگار قرآني فارس با اشاره به اينكه «دحو» به معناي گسترش و پهن شدن است، گفت: «دحوالارض» يعني گسترده و پهن شدن زمين از زير خانه كعبه و طبق روايات و اشاراتي كه در قرآن وجود دارد؛

خداوند در آغاز خلقت، زمين را به گونه‌اي خلق كرد كه دور تا دور آن آب بود و زمين مانند يك جسم كروي كه داخل آب باشد نقطه مماسش با سطح آب فضاي زير كعبه بود كه در روز دحوالارض ظاهر شد. وي در اين باره با اشاره به آيه 30 سوره مباركه نازعات كه مي‌فرمايد: «وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا؛ و پس از آن زمين را با غلتانيدن گسترد» گفت: در رابطه با اين آيه روايت شده است كه خداوند زمين را از نقطه خاصي كه بعدها كعبه بر آن بنا شد منبسط ساخت و پس از آن آسمان را خلق كرد. (تفسير اثني‌عشري جلد 14)
1 در اين باره افزود: در آيات سوره مباركه نازعات از بيست‌و‌هفتمين آيه به بعد، به طور اجمال سير خلقت و مسئله خلقت آسمان‌ها، زمين، شب و روز مطرح شده و خداوند در آيه 30 ابتدا گسترده شدن زمين و در آيات 31 تا 33 به جاري شدن نهرها، به وجود آمدن مراتع و برافراشته شدن كوه‌ها اشاره مي‌كند.
وي مختصات ديگر ذكر شده براي اين روز را از مسئله تولد زمين و بررسي يك مسئله مادي و بحث علمي زمين‌شناسي و نحوه خلقت آسمان‌ها و زمين مهم‌تر دانست و در اشاره به اين مختصات گفت: براي مثال از اميرالمؤمنين علي (ع) روايت شده است كه فرموده‌اند: اولين رحمتي كه از آسمان به زمين نازل شد در 25 ذي‌القعده بود و اين نشان‌دهنده اين است كه روز دحوالارض علاوه بر روز بسط خاك زمين، روز انتشار رحمت الهي بر خلايق است. بنابراين در شريعت مقدس اعمال و آدابي براي تكريم و بزرگداشت اين روز الهي در نظر گرفته شده است.
اين محقق علوم قرآني، در اشاره به اعمال و آداب روز دحوالارض با بيان اينكه در روايت وارده از ائمه هدي روزه اين روز برابر با روزه 70 سال ذكر شده است، گفت: اين روايت مي‌افزايند كه هر كه اين روز را روزه بدارد و شب‌اش را به عبادت سر كند؛ اجر عبادت 100 سال را برايش خواهند نوشت.
محمدي فام همچنين هدف از پرداختن به تكريم و بزرگداشت اين روز را كنكاش علمي و بحث و جدل درباره چگونگي خلقت آسمان و زمين ندانست و در مقام بيان دليل در اين باره گفت: اين مسئله در آيات قرآن كريم و روايات ماثوره از ائمه هدي نيز به طور اجمال مطرح شده است و تبيين و روشن شدن داستان خلقت آسمان و زمين، تحقيق و تفحص دقيق علمي و بلكه ميان‌رشته‌اي بين علوم ديني و طبيعي را مي‌طلبد.
وي در اين باره افزود: گمان مي‌رود كه هدف از پرداختن به اين بحث، بهانه‌اي براي رجوع و بازگشت مجدد بندگان به درگاه رحمت الهي باشد.
محمدي فام با اشاره به روايتي از پيامبر مكرم اسلام كه مي‌فرمايند: «اي مردمان آگاه باشيد در ايام روزگار شما زمان‌هايي است كه نسيم رحمت الهي به سوي شما مي‌وزد، پس آگاه باشيد و خود را در معرض آن قرار دهيد» گفت: بنابراين اين روز نيز يكي از نفحات الهي است كه بايد خود را در معرض آن قرار دهيم و در روايات مي‌خوانيم كه اگر كسي اين روز را روزه بدارد هر چه در ميان آسمان و زمين است براي او استغفار مي‌كنند.
وي همچنين شب و روز دحوالارض را مانند شب و روز عرفه و قدر و ديگر مناسبت‌هاي اسلامي به عنوان ظرفي براي اجتماع عبادي مومنين و پهن شدن سفره مناجات دانست و در اين باره افزود: اين زمان بايد به زماني براي استغفار تبديل شود، زيرا در روايت مي‌خوانيم كه از براي عبادت و اجتماع مردم به ذكر خدا در اين روز اجري بسيار است.
محمدي فام در ادامه خوانندگان را براي آشنايي هر چه بيشتر با اعمال، ادعيه و آداب دحوالارض به كتاب‌هاي «المراقبات» تاليف ميرزا جواد ملكي تبريزي و «مفاتيح‌الجنان» تاليف شيخ عباس قمي ارجاع داد.
وي در پاسخ به اين شبهه كه چگونه است كه خداوند متعال براي روزه يك روز اجر روزه 70 سال را مقرر كرده و آيا ارقام اينچنيني دليل بر كذب اينگونه روايات نيست؟ گفت: علاوه بر بررسي دقيق انجام شده توسط علماي علم حديث بر صحت اسناد اينگونه روايات مي‌توان گفت كه اين رقم نشان دهنده كثرت و به منظور تشويق بندگان بر عبادت و تسريع انابه آنان ذكر شده است و در نزد عقلا هيچ بعدي ندارد، زيرا خداوند خود را با صفت «واسع‌ كريم» معرفي كرده است.
محمدي فام در اين باره افزود: در روايتي مي‌خوانيم كه راوي درباره ثواب عظيمي كه براي يكي از اعمال عبادي ذكر شده بود از حضرت امام سجاد(ع) سوال كرد و آن بزرگوار در پاسخ به او به همين صفت استشهاد فرمود.
وي با بيان اينكه خداوند متعال از صفت كريه بخل منزه است و با پاداش‌هاي بزرگ بندگان خود را مورد لطف و عنايت قرار مي‌دهد، افزود: در شرايط اين چنيني ما نيز بايد بخل نورزيده و با اعتماد به رحمت واسعه الهي چشم اميد به دريافت اين مواهب الهي داشته باشيم.
محمدي فام «حبط اعمال» را به عنوان نكته‌اي كه نبايد فراموش شود و در آيات متعددي از قرآن به آن اشاره شده است مطرح كرد و افزود: پاسخ ديگري كه مي‌توان به شبهه مطرح شده داد اين است كه ممكن گناهي ولو به ظاهر كوچك موجب حبط اعمال ما شود و ثواب 70 سال روزه گرفتن با انجام گناهي از بين برود. پس علاوه بر اميد به رحمت الهي بايد حال خوف را نيز در وجود خود همواره زنده نگه داريم و اين هنر را داشته باشيم كه با مراقبه و دوري از گناهان ثواب‌هاي كسب شده خويش را زايل نكنيم.
وي در ادامه اين موضوع با اشاره به اينكه علماي اخلاق همواره بر تقدم ترك محارم الهي بر انجام مستحبي تاكيد داشته‌اند، گفت: گاهي يك معصيت مي‌تواند ثمره يك عمر عبادت و نيكوكاري را از بين ببرد.

برنامه های معنوی

روز دحوالارض ـ روز گسترش زمین ـ روز بسیار مبارکی است و آداب و اعمال ویژه ای دارد؛ از جمله:

1. روزه داشتن که ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.
2. احیا و شب زنده داری شب دحوالارض که برابر با یک سال عبادت است.
3. ذکر و دعا.
4. انجام غسل به نیت روزِ دحوالارض و نماز مخصوص آن.

 

نظرات  

 
-3 #1 عبدالله 30 مهر 1390 ساعت 14:19
بهتر است از گذاشتن مطالب سال گذشته خودداری شود و با دیگران مصاحبه جدید صورت گیرد التماس دعا
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT

تلاوت قرآن

پرداخت آنلاین کمک های مردمی

لطفا شرح و مبلغ مورد نظر را براي پرداخت وارد نماييد

شرح:

مبلغ: (ريال)